מקום לדאגה [לשר יובל שטייניץ]

אולי תאהבו גם...

2 תגובות

 1. מאת הספור לא כל כך פשוט:

  מדוע "תג מחיר"? תשובתי מבוססת על ויקיפדיה ("תג מחיר") ועל מעקב שלי.

  "תג מחיר", כשמו כן הוא: גבית מחיר (נקמה) על "פשעים" / פשעים של הממשלה נגד מתנחלים. בעקר על תגובה קלה מדי (קלות שאינה מרתיעה, לדעתם) אחרי פגיעות של מחבלים במתנחלים, ועל הריסת בתים לא חוקיים באופן לא שוויוני (וממילא הוא, לכאורה, לא חוקי) : בתי מתנחלים נהרסים ובתים לא חוקיים של פלסטינים- הריסתם נדחית עד אין סוף.
  באמצע אפריל 2014 החל גל גדול של "תג מחיר" (הנתונים במאמר המערכת של "הארץ" 11.05.14 מדגימים את ההתגברות) שמטרתו לגבות מחיר מהממשלה על "תג מחיר" (נקמה קולקטיבית) שגבה שר הביטחון יעלון מאוכלוסיית יצהר, למרות שזו היתה אמורה להיות אוכלוסייה של ישראלים בעלי זכויות אזרח.
  השתלשלות הענינים היתה כך:
  תושבי כפר ערבי שכן התחילו להתפשט, בבניה לא חוקית, לעבר יצהר. קצור הטוח בין השטח הבנוי של היהודים ושל הערבים הגדיל את סכנת ירי הנק"ל וטילי נ"ט. מערכת הבטחון חששה מפעולות של מתנחלים שיפגעו בערבים וימנעו את הבניה שלדעתם מסכנת אותם. נשלחה ליצהר קבוצת חילים להתמקם בעמדה שצופה לעבר הכפר השכן ולאבטח את הבניה (בתקשורת הם תוארו כחילים שנשלחו להגן על המתנחלים). החילים הקימו לעצמם אהל (הוא יככב בהמשך). כאשר המח"ט בקר ביצהר נקב מאן דהו את צמיגי מכוניתו. המשטרה לא הצליחה לגלות את זהותו של המנקב. שר הבטחון הורה על פעולת תגמול בשיטת הענישה הקולקטיבית: להעביר לראש התור של הריסת בתים לא חוקיים של מתנחלים (על בתי הפלסטינים שאינם חוקיים לא מדברים כלל וכלל) את בתיהם של כמה מתושבי יצהר שאין להם שום קשר לפגיעה בצמיגי רכב המח"ט. נערים מיצהר (לא ידוע אם מהישוב או מהישיבה) הגיבו בפעולת תגמול משלהם: הרסו את האהל של קבוצת החילים הנ"ל (מה שתואר בתקשורת כ"הרס מוצב"). שר הבטחון החליט להוכיח לאותם נערים שהוא ינצח אותם והורה לאלוף "מפקד האזור" ("הריבון") להוציא צו (עוקף בית משפט) להחרמת רכוש פרטי (הישיבה שביצהר). מאז, כתובות גרפיטי ("תג מחיר") רבות מתיחסות לתפיסת הישיבה, ונראה לי שהם חוששים בעקר מהתקדים של ענישה קולקטיבית ע"י שר הביטחון (ואף השר עצמו איים, או איימו בשמו, שהחרמת משרדי הישיבה אינה בהכרח הענש האחרון שהוא יטיל על האזרחים).
  אני מניח שגם עצם השמוש של זרוע שלטונית בענישה קולקטיבית (ע"י שר הביטחון, ובמקרים קודמים רבים ע"י המשטרה) ובלי שהצבור ימחה על הענישה הקולקטיבית, שמש כלפיד חנוכי ש"האיר את דרכם" של בני נוער ודרבנם לפעול גם הם בדרך הזאת.
  אני מניח שה"חד גדיא" יגמר בכך שהשב"כ יתבע הגדלת תקציב כדי למנוע המשך "תג מחיר" ואז פעילי "תג מחיר" ינפנפו בהגדלת התקציב כדי להוכיח ליעלון שהמדינה אכן נקנסה על מעשיו.
  הקשר בין "תג מחיר" לגזענות: כמוסבר לעיל "תג מחיר" אינו מכוון נגד מעוטים אלא נגד הממשלה. עם זאת, מבצעיו חונכו על פי תורתו של מנחם בגין: יהודי לא יפגע ביהודי; החסינות שהם נותנים ליהודים מביאתם לפגיעה בלא יהודים, והתוצאה היא אכן גזענית.

  • מאת אורי:

   הסיפור של "תג מחיר" ברור לגמרי . אזרחים מסוג מסויים לוקחים את החוק לידיים והסיבה, מעשי / אי מעשי הממשלה לא מוצאים חן בעיניהם. את זעמם הפיזי נגד הממשלה מוציאים אנשי "תג מחיר" בסיועם / הדרכתם של רבנים בעיקר נגד ערבים ובמיעוט המקרים נגד אנשי כוחות הביטחון.
   כל מי שקרא ספרות היסטורית מחקרית על סוף שנות העשרים תחילת השלושים של המאה שעברה בגרמניה לא יכול שלא לעשות קורלציה בין מה שנעשה אז ומה שנעשה היום אצלנו.
   גם אז ניפצו זכוכיות של חנויות של יהודים כי עושי המעשים האלה היו נגד הממשל ושנאו את היהודים.
   מי שחושב שאי אפשר להשוות ביננו לבינם שיראה את הסרט "הנחשול".

   אורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>